Jak zwiększyć naszą zdolność kredytową? Chcesz wziąć kredyt, a nie masz wystarczającej zdolności kredytowej? Sprawdź 5 porad!

Zwiększanie zdolności kredytowej to bardzo częsta czynność – szczególnie jeśli chcemy wziąć nowy kredyt, sprzęt na raty lub jest ona zbyt mała, aby otrzymać kredyt w wystającej sumie. Wiele osób nie wie, że samodzielnie możemy działać i zwiększać swoją zdolność kredytową, zdając się jedynie na ocenę banku. W rzeczywistości na kilka różnych sposobów możemy zwiększać naszą zdolność kredytową. Poniżej prezentujemy przydatne triki oraz czynności, jakie możemy wykonać, aby być dla banku bardziej wiarygodnym klientem i otrzymać upragniony kredyt.

Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, najpierw warto dowiedzieć się, czym ona tak właściwie jest. Zdolność kredytowa to nasza zdolność do spłacania nowych rat nowego kredytu, który udzielna nam bank. Wszystkie banki na rynku muszą zbadać naszą zdolność kredytową, aby udzielić nam nowego kredytu i są do tego zobowiązane. Podczas jej badania zestawiane są nasze dochody, zarobki i sytuacja finansowa ze zobowiązaniami, jakie posiadamy w celu uzyskania odpowiedzi czy damy radę spłacać jeszcze jeden kredyt. Aby zwiększyć zdolność kredytową, możemy zmniejszać zobowiązania, które mamy oraz polepszyć naszą sytuację finansową. Każdy bank bada również naszą zdolność kredytową i podejmuje decyzje indywidualnie, co będzie oznaczało, że niektóre banki mogą wyrazić zgodę na taki sam kredyt a inne nie.

Spłata ostatnich rat i zamknięcie zobowiązań

Pierwszym sposobem na zwiększenie naszej zdolności kredytowej jest uregulowanie obecnych zobowiązań. O ile część z nich ma jeszcze wiele rat do zakończenia, o tyle możemy uregulować takie, które kończą się w najbliższym czasie. Spłacenie dwóch lub trzech ostatnich rat powoduje zakończenie kredytu, lub pożyczki, a my zamkniemy definitywnie takie zobowiązanie. Dzięki temu będziemy mieli mniejszą sumę miesięcznych zobowiązań, co z kolei przełoży się na większą zdolność kredytową. Czasami zdecydowanie warto przeznaczyć nieco więcej pieniędzy i spłacić pożyczki lub inne kredyty, aby z mniejszą ich ilością zgłosić się do banku po nowy kredyt.

Karty kredytowe i limity w koncie to też kredyt!

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że karty kredytowe oraz otwarte limity w koncie, również za otwartymi zobowiązaniami, a nowy bank traktuje je tak samo, jak niespłacone pożyczki i kredyty. Obniżają one zatem naszą zdolność kredytową i negatywnie na nią wpływają. Warto zatem przed wizytą w nowym banku wedle możliwości spłacić limit w koncie oraz zamknąć kartę kredytową. Jeśli lubimy płacić bezgotówkowo, możemy do tych płatności wybrać kartę debetową, która umożliwia wydawanie środków znajdujących się fizycznie na naszym koncie. Przy jej pomocy również zapłacimy w internecie czy we wszystkich miejscach stacjonarnych akceptujących karty płatnicze.

Uporządkowanie BIK-u

Kolejnym sposobem na poprawienie swojej zdolności kredytowej jest uporządkowanie BIK-u. BIK to Biuro Informacji Kredytowej i jest bazą danych, w której najczęściej banki sprawdzają nas podczas brania kredytu. Znajdują się tam wszystkie informacje o naszych zobowiązaniach, ale też i przeterminowanych ratach czy zaległościach. Jeśli są one większe niż 60 dni, wierzyciel ma prawo wpisać nas do takiej bazy danych. Jeśli zatem posiadamy nieuregulowane rachunki, warto je uregulować i nie figurować jako dłużnik w BIK-u. Taka informacja skutecznie może przekreślić nasze szanse na otrzymanie nowego kredytu. Baza BIK działa na zasadzie scoringu, czyli oceny punktowej danej osoby od 0 do 100 punktów. Im jest wyższy, tym lepsza nasza sytuacja finansowa w oczach banku. Aby zwiększyć naszą ocenę warto — jeśli mamy odpowiednio dużo czasu wziąć kredyt na małą sumę np. telefon i spłacić go terminowo. W ten sposób bank chętniej przyzna nam kolejny — tym razem już większy kredyt.

Konsolidacja — kredyt i pożyczka konsolidacyjna

Wbrew pozorom, konsolidacja zobowiązań jest bardzo dobrym i skutecznym sposobem na zwiększenie naszej zdolności kredytowej. Jest to połączenie wielu kredytów oraz zobowiązań w jedno z mniejszą miesięczną ratą, którą spłacamy dłużej. Dzięki temu zamiast kilku miesięcznych rat na łączną dużą sumę mamy jedną na małą kwotę. Konsolidacja potrafi zmniejszyć nasze miesięczne raty nawet o kilkadziesiąt procent. Dzięki temu nowy bak chętniej przyzna nam nowy kredyt, gdyż będziemy mieli wystarczająco dużo pieniędzy, aby spłacać nowe raty. Kredyt konsolidacyjny to również dodatkowe oprocentowane, które będziemy musieli zapłacić. Warto zatem zastanowić się, czy aż tak bardzo zależy nam na nowym kredycie i jesteśmy w stanie zaakceptować dodatkowe koszty. Ciekawym rozwiązaniem może być wzięcie kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówką “do ręki”, jeśli zależy nam jednocześnie na wyjściu z problemów finansowych oraz gotowce.

Złóż odpowiedni wniosek kredytowy!

Na swoją zdolność kredytową, możemy również wpływać bezpośrednio podczas składania wniosku kredytowego, odpowiednio go wypełniać. Nie chodzi w tym przypadku o “kreatywną księgowość” lub nieprawdziwe podawanie danych, ale o wybranie odpowiednich opcji. Pierwszą będzie wybór rat stałych, a nie malejących. Te drugie mają wysokie pierwsze raty a niskie końcowe — malejące wraz z biegiem kredytu. Bank ustalając naszą zdolność kredytową, zestawia nasze zarobki itp. z pierwszą ratą nowego kredytu. Pierwsza rata stała będzie niższa niż pierwsza rata malejąca i to pomoże często nam otrzymać upragniony kredyt.

Drugą poradą jest zmienienie sposobu rozliczania się z pracodawcą. Bank bierze pod uwagę nasze zarobki tylko w formie podstawowej pensji — bez prowizji, bonusów czy premii. Jeśli pracujemy na umowach prowizyjnych, warto uzgodnić nowe warunku zatrudnienia np. w taki sposób, aby otrzymywać większą podstawę a mniejszą prowizję. Dzięki temu w krótkim czasie będziemy mogli zwiększyć swoje zarobki.

Warto również obniżyć swoje wydatki np. osobiste czy inne zobowiązania, o które bardzo często pytają banki podczas składania wniosku kredytowego. Jeśli zrezygnujemy z dodatkowych abonamentów, opłat itp. będziemy mogli podać we wniosku mniejszą sumę, jaką przeznaczamy na utrzymanie, co z kolei nieco zwiększy naszą zdolność kredytową. Dobrym rozwiązaniem o ile istnieje taka możliwość, jest również wzięcie kredytu z drugą osobą — np. członkiem rodziny. Jeśli bank dopuszcza takie rozwiązanie, może ono znacznie zwiększyć naszą zdolność kredytową.

Artykuł powstał we współpracy z: pozyczkaplus.pl

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?

Przejdź do paska narzędzi